2013-07-18
Skóra osłabiona jest objawem zmniejszonej ilości kolagenu naturalnego. Zresztą nie tylko skóra bije na alarm. Paznokcie stają się łamliwe, włosy wypadają i zmniejsza się elastyczność mięśni i ścięgien.
Mniejsza ilość kolagenu to konsekwencje dla całego organizmu. Jak zatem dbać o odpowiednie jego stężenie w organizmie i jakie preparaty warto stosować?
Co to jest?
Organizm ludzki sam produkuje kolagen naturalny. Jego zadaniem jest pielęgnacja skóry. Jest to związane z tym, że wchodzi on w skład ponad 70% białek budujących skórę. Włókna kolagenowe są tworzone przez fibroblasty i wpływają na elastyczność naskórka oraz jego wytrzymałość.
Mariaż z witaminą C
Produkty z zawartością kolagenu mają na celu uzupełnienie białka w skórze. Jego niedobory powodują zmarszczki. Ponieważ organizm produkuje kolagen naturalny do 25 roku życia, po tym okresie z wiekiem regularnie spada.
Można korzystać z jego cudownych właściwości tylko pod warunkiem, że organizm ma odpowiednią ilość witaminy C. Bez niej kolagen nie będzie spełniać swoich zadań. Warto pamiętać, że witamina C nie jest magazynowana w organizmie, ani nie jest przez niego produkowana. Musi być dostarczana regularnie.
Rybka lubi pływać
Wpływ na fibroblasty produkujące kolagen naturalny, może mieć ten pochodzący z ryb. Białko rybie jest w stanie oddziaływać na komórki ludzkie. Z kolei zwiększona produkcja białka następuje poprzez pobudzenie fibroblastów.
Rybie białko podobne do naturalnego kolagenu ma szereg właściwości odmładzających, uelastyczniających i zmniejszających oznaki starzenia się. Dlatego znajduje szerokie zastosowanie w kremach, żelach.
Co więcej, ma dobry wpływ na redukcję cellulitu i rozstępów. Może być także wykorzystywany do leczenia zmian skórnych, takich jak trądzik.
Nie wszystko złoto co się świeci
Na rynku dostępnych jest wiele kosmetyków zawierających kolagen. Warto jednak pamiętać, że to białko nie jest takie same we wszystkich produktach. Niskie ceny produktów i wspaniałe recenzje to nie wszystko.
Kolagen jest wykorzystywany w kosmetyce od wielu lat. Jednak były to białka pochodzące od bydła i nie posiadały specyficznych cech, takich jak kolagen rybi. Inaczej mówiąc był nieaktywne biologicznie co wiązało z brakiem korzyści dla skóry. W rzeczywistości kolagen bydlęcy to nic innego jak żelatyna. Został usunięty z kosmetyków, gdy pojawiła się Choroba Szalonych Krów
Dieta to nie wszystko
Kolagen jest składnikiem wielu produktów spożywczych. Jednak właściwa dieta nie zapewnia odpowiedniego poziomu tego białka w organizmie. W takich przypadkach najlepiej stosować suplementy diety z kolagenem.
Doustne środki są bardzo łatwo przyswajalne i świetnie wpływają na wygląd skóry, spłycając zmarszczki i redukując inne jej niedoskonałości.
Ponadto kolagen to nie tylko skóra bez zmarszczek, to także uniknięcie problemów ze stawami Kolagen jest odpowiedzialny za produkcję mazi stawowej.
Kolagen jest unikalnym białkiem, który ma dobroczynny wpływ na tkanki ludzkiego (i nie tylko) organizmu. Badania nad tym białkiem ciągle ewoluują. Najnowsze wykazały, że rybi kolagen jest bardzo podobny strukturalnie do tego naturalnego.
Na znaczeniu zyskuje także uzupełnienie diety i preparaty z dużą jego zawartością, łatwo przyswajalnego przez organizm.