Bruksizm – nie bagatelizuj zgrzytania zębami!
W Europie zgrzytanie zębami dotyka 20% populacji. Kiedyś winy upatrywano w obecności owsików u pacjenta i diagnoza bywała trafna. Dziś wiadomo, że jest to także problem psychosomatyczny.
Osoby, które nocą zgrzytają zębami, zaciskają szczękę do 10 razy mocniej niż podczas gryzienia czegoś twardego podczas posiłku.
Przyczyny i konsekwencje bruksizmu
Wśród przyczyn tej dolegliwości upatruje się niską odporność na stres (w tym: depresje, nerwice) oraz wady zgryzu. W efekcie mięśnie żuchwy są nadmiernie aktywne i szczęka nawykowo zaciskana jest zbyt mocno. Bruksizm to przede wszystkim problem stomatologiczny:
-
rozchwianie zębów, ich złamanie, wykruszanie plomb, niszczenie szkliwa, starcie koron zębowych i protez, uszkodzenia dziąseł i stawów skroniowo – żuchwowych, nadżerki na policzkach, przerost mięśni żwaczy (asymetryczna, kwadratowa twarz).
Przeciążone stawy skutkują napięciem mięśniowym dalszych partii ciała i takimi problemami jak:
-
bóle pleców i kręgosłupa, migreny, szumy uszne, zaburzenia równowagi, przykurcze mięśniowe.
Jak leczyć bruksizm?
W leczeniu bruksizmu najczęściej potrzebny jest jednocześnie: stomatolog, neurolog, psycholog i rehabilitant. Podstawą skutecznej terapii jest usunięcie nawyku zaciskania szczęki i doprowadzenie do rozluźnienia mięśni żwacza. Z pomocą przychodzi także medycyna estetyczna. Osoby dotknięte bruksizmem często nie wiedzą, że w leczeniu ich schorzenia stosuje się terapię botoksem.
Botoks w leczeniu bruksizmu
Botoks ma za zadanie rozluźnić mięśnie żwacza. Po ich obkurczeniu nie dochodzi do zgrzytania zębami, a zmienione okolice twarzy przybierają prawidłowy model. W przerośnięte mięśnie żuchwy oraz mięśnie skroniowe wstrzykuje się toksynę botulinową. Zabieg jest małoinwazyjny, trwa do 30 minut, a efekt rozluźnienia mięśni następuje już po 2-3 dniach.
Więcej na temat zastosowania botoksu znajdziesz w ofercie Kliniki Pure Aesthetic - bruksizm Lublin.
Patronat naukowy: dr Maciej Siembida
Nadesłał:
slawek
|