Co to jest trzustka?


Co to jest trzustka?
2019-12-22
Trzustka jest narządem układu trawiennego położonym w lewej części jamy brzusznej - ale jakie jest jej znaczenie?

Czym jest trzustka i jaka jest jej rola w organizmie człowieka?

Trzustka jest narządem układu trawiennego położonym w lewej części jamy brzusznej, tuż pod żołądkiem. Otoczona jest przez inne organy wewnętrzne, m.in. wątrobę, część jelita cienkiego i śledzionę. Zbudowana jest z gąbczastej tkanki pokrytej komórkami zwanymi wysepkami trzustkowymi (Langerhansa), przypominającymi winogrona. Długość trzustki wynosi od około 15 do 25cm.

Funkcje trzustki

Położenie trzustki w miejscu, w którym żołądek łączy się z jelitem cienkim nie jest przypadkowe. Kiedy częściowo strawiony przez żołądek pokarm przechodzi do pierwszego odcinka jelita cienkiego, z trzustki uwalniane są niezbędne enzymy trawienne (trawiąca białko amylaza oraz rozkładająca tłuszcz lipaza), oraz hormony: regulująca poziom cukru we krwi insulina oraz podwyższający jego stężenie glukagon. Utrzymywanie właściwego poziomu glikemii (cukru we krwi) jest bardzo ważne dla prawidłowej pracy wielu narządów, takich jak nerki, wątroba czy mózg, a zaburzenia tych oraz pozostałych funkcji trzustki mogą generować groźne dla zdrowia i życia choroby.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Poradnik-Zdrowia.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:

Cukrzyca

Zaburzenia funkcji hormonalnej trzustki jaką jest produkcja insuliny, mogą prowadzić do cukrzycy. Niewystarczająca produkcja tego hormonu lub całkowity jej brak uniemożliwia przedostawanie się glukozy z krwiobiegu do komórek, co uniemożliwia ich odżywianie i powoduje wzrost stężenia cukru we krwi, co stanowi zagrożenie dla zdrowia oraz życia.

Zapalenie trzustki

Zapalenie trzustki może wystąpić w sytuacji, w której trzustka zaczyna wydzielać nadmierne ilości enzymów trawiennych, które zaczynają trawić narząd. Stan ten może mieć charakter ostry, z trwającym kilka dni bólem w okolicy brzucha, bądź przewlekły, rozwijający się na przestrzeni lat. W obu tych przypadkach niezbędna jest interwencja lekarza.

Nowotwory trzustki

Palenie papierosów, predyspozycje genetyczne czy przewlekle zapalenie trzustki to tylko niektóre z czynników ryzyka, mogących wpływać na występowanie nowotworów trzustki. Gruczolak to najczęstsza postać tej groźnej choroby, będący guzem powstałym z komórek wyścielających przewód trzustkowy. Chociaż bezpośrednia przyczyna występowania raka trzustki nie jest jeszcze znana, metody prewencji obejmujące prawidłową dietę i zdrowy, aktywny tryb życia oraz regularne wykonywanie badań (w szczególności wśród osób, u których występuje predyspozycja genetyczna do chorób trzustki bądź nowotworów) mogą zmniejszyć ryzyko rozwoju choroby.


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl