Focus na tył - czyli piękne plecy latem
Niektórzy określają plecy jako tylną część korpusu służącą do leżenia, dźwigania i trzymania sylwetki w pionie. Stanowią dla nich jedynie nudny element ciała, którego bez pomocy lustra nawet nie możemy oglądać, więc nie warto poświęcać im uwagi. Czy na pewno?
Okazuje się, że piękne plecy mają rzeszę fanów. Dla wielu mężczyzn to właśnie duży dekolt z tyłu, prezentujący zadbane kobiece ramiona, działa jak afrodyzjak. Dlatego szczególnie latem nasze plecy zasługują na specjalne traktowanie.
|
Zasiedziały kręgosłup
„Chcę oglądać Twoje plecy, plecy, plecy, plecy…”. Właśnie tak. Latem powinniśmy je eksponować nie tylko w kostiumie. To część naszego ciała, której należy się wyjątkowa pielęgnacja zarówno w zakresie urody, jak i zdrowia. Tymczasem aż 70 procent osób czynnych zawodowo pracuje w pozycji siedzącej, a w rankingu grup zawodowych najbardziej narażeni na dolegliwości mięśniowo-szkieletowe są pracownicy biurowi. Według niektórych wyliczeń na krześle lub w fotelu spędzamy średnio 10 lat. Jak wytrzymuje to nasz kręgosłup? - Największą torturą dla kręgosłupa jest tak zwany „kanapowy” styl życia oraz siedzący tryb pracy. Bezruch i brak obciążenia rozleniwia mięśnie grzbietu, które podtrzymują kręgosłup. W rezultacie często występują bóle krzyża lub odcinka lędźwiowego. Nieprawidłowa postawa przy siedzeniu powoduje również uciążliwe boleści szyi. Wszystkie te dolegliwości mają wpływ między innymi na kondycję i wygląd pleców – mówi Władysław Fedejko.Aby uelastycznić i wzmocnić partie mięśni chroniących kręgosłup, wskazany jest umiarkowany, ale regularny wysiłek fizyczny. Uprawianie sportów niepowodujących nadmiernych obciążeń – pływanie, gimnastyka, jogging – pozwoli utrzymać organizm w dobrej formie, a dzięki temu wzmocnić kręgosłup i ukształtować mięśnie pleców. – Fizyczne i psychiczne przeciążenia lubią się kumulować właśnie na plecach. Dlatego dobrym sposobem na pielęgnację i relaks zmęczonych pleców jest masaż i ciepła kąpiel. Już pięciominutowy masaż zmęczonych mięśni zwiększa ich zdolność do pracy od trzech do pięciu razy. Ponadto przywraca im właściwe naprężenie mięśni i redukuje ból. Ma bardzo dobry wpływ na rozluźnienie napięć w kręgosłupie, plecach i karku – dodajeTakie domowe SPA dla pleców możemy sobie zapewnić dzięki przenośnym matom masującym w trybie leżącym lub siedzącym. Jednak, aby pomóc zmęczonym plecom i bolącemu kręgosłupowi, nie możemy zapominać o odpowiedniej diecie bogatej w wapń i witaminy z grupy B, które usprawniają pracę mięśni i są niezbędne dla mocnych kości.
Seksowny dekolt z tyłu
Znany pisarz, Jerzy Pilch, napisał kiedyś, że bez dotykania pleców nie ma miłości. Tą część ciała należy traktować z odpowiednim uczuciem, gdyż piękne plecy postrzegane są przez wielu jako element seksualności. W rankingu najpiękniejszych części kobiecego ciała wysoką pozycję zajmują plecy i ramiona. Gładkie i zadbane często kuszą bardziej niż duży dekolt z przodu lub zgrabne nogi. Warto więc poświęcić im trochę uwagi szczególnie latem, kiedy powinniśmy je eksponować, a moda sprzyja odkrywaniu ciała. – Odkryte plecy są charakterystyczne przede wszystkim dla sukienek wieczorowych. Popularne są suknie na jedno ramię lub prezentujące cały tył na przykład przez mocno wykrojony gorset. Jednak w sezonie letnim projektanci pozwalają nam pokazywać nogi i plecy również na co dzień . Modne są zarówno krótkie, dziewczęce sukienki w stylu retro, nawiązujące do lat 50., jak i długie, zwiewne kreacje z głębokim dekoltem z tyłu, zawiązywane za szyją. Odkryte ramiona znakomicie podkreślają talię. Warunek jest jeden - plecy muszą być zadbane, a skóra lekko opalona i odpowiednio nawilżona – przekonuje Dorota Sikorska.Aby plecy były seksowną wizytówką kobiety, warto więc poświęcić im nieco uwagi. Oprócz ćwiczeń mięśni grzbietu i masażu relaksacyjnego bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry pleców. Jest ona grubsza niż na innych częściach ciała - ma około pięć milimetrów grubości, ale wymaga solidnej kosmetycznej opieki. Najlepszym sposobem, by zachować ją w dobrej kondycji jest regularne oczyszczanie i odżywianie. Skóra na plecach wolniej się regeneruje, dlatego warto stosować również peeling gruboziarnisty, który złuszczy zniszczony naskórek. Podstawą jest także właściwe nawilżenie. Najlepiej wybierać kremy i balsamy, które zawierają mocznik, kwas mlekowy i witaminy z grupy A i E, które nawilżają i uelastyczniają skórę. Natomiast olejki z rumianku i mięty oraz kremy z jedwabiem będą idealnym dopełnieniem na przykład masażu relaksacyjnego. Szczególnie latem zaś powinniśmy chronić skórę pleców przed szkodliwymi promieniami UV i UVB, aby zachować zdrowy wygląd opalonych pleców dumnie eksponowanych w letnich sukienkach.
Nadesłał:
slawomir.dabrowski@zarowkamarketing.pl
|