Herbaty indyjskie – oryginalny dodatek do menu


2011-03-08
Bogactwo gatunków herbat indyjskich pozwala nam o każdej porze dnia rozkoszować się różnym naparem. Każdy z nich dostarcza naszemu organizmowi innego rodzaju energii.

 Jedne herbaty są doskonałym sposobem na rozbudzenie, drugie posiadają działanie kojące i odprężające. Łącząc je z naszymi ulubionymi potrawami możemy stworzyć smaczne i z pewnością niepowtarzalne menu.

 Herbata dobrze dobrana do posiłku może podkreślić, a nawet wydobyć smak spożywanej potrawy. Podobnie jak w przypadku wyboru odpowiedniego wina umiejętnie dopasowany herbaciany napar uświetni nasze menu podnosząc jego wartość odżywczą oraz smakową, a przede wszystkim nadając mu niezwykłej oprawy.

Najważniejsze śniadanie

Nie od dziś panuje powszechne przekonanie, iż śniadanie to najważniejszy z posiłków. Pożywne danie spożyte rano powinno dostarczyć naszemu organizmowi energii, która wystarczy na cały dzień. Doskonałą propozycją do śniadania są mocne, czarne herbaty Assam. Posiadają one pełny i głęboki smak - rozbudzą nawet największego „śpiocha”. Ważne aby herbaty te parzone były dłużej niż 3 minuty – wówczas zawierają najwięcej pobudzającej teiny. Można dodać do nich odrobinę mleka i lub miodu. Doskonale komponują się z ciepłymi tostami z konfiturą, jajkami na bekonie lub twarożkiem.

Niedzielne przedpołudnie

W dniu wolnym od pracy można przygotować coś specjalnego. Wartym wypróbowania pomysłem jest szynka parmeńska czy wędzony łosoś – do tego zaserwujmy wykwinty napar z herbaty Dardżyling. Herbaty z tego regionu są niezwykle subtelne i jednocześnie wymowne, z pewnością uświetnią niedzielne przedpołudnie.

Wytworny obiad

Podczas przygotowywania uroczystego obiadu warto zaczerpnąć nieco pomysłów z kuchni azjatyckiej, gdzie do posiłków pije się zieloną herbatę. Posiada ona szereg atutów. Smakuje zdecydowanie lepiej niż woda, jest bardziej orzeźwiająca niż napój, a także lżejsza niż wino. Delikatna i lekka zielona herbata z górskich obszarów Dardżylingu świetnie komponuje się z lekkim lunchem zawierającym warzywa i delikatne mięso (kurczak, ryba). Do wołowiny i dziczyzny warto wypróbować ceylońskie lub kenijskie napary.

Leniwe popołudnie

Przygotowując słodki podwieczorek warto wybrać aromatyczną herbatę Assam z drugich zbiorów jej wytrawny i treściwy smak doskonale komponuje się ze różnymi ciastami i ciasteczkami. Do wszelkiego rodzaju czekoladowych przysmaków doskonale pasuje zielona herbata z miętą bądź cząstkami pomarańczy.

Spokojny wieczór

Po ciężkim dniu pracy z pewnością chcemy odpocząć i zrelaksować nasz organizm. Herbata czarna parzona od 4 do 6 minut traci większą część zawartej w niej kofeiny. Działa wówczas na nasz organizm „wyciszająco”. Długi czas parzenia powoduje na ogół, że napar smakuje gorzko lub zbyt pikantnie. Możemy wówczas dodać sok z cytryny i miód, który złagodzi intensywny smak. Dla wieczornego odprężenia warto wypróbować herbaty z Ceylonu.

Podczas przygotowywania posiłków nierzadko szukamy nowych inspiracji kulinarnych, które pozwolą nam uatrakcyjnić nasze menu, zaskoczyć zarówno bliskich, jak i gości. Odpowiednio wybrane, dopasowane do potraw oraz zaparzone herbaty indyjskie z pewnością uświetnią przygotowywane przez nas dania, podkreślając ich smak. Nadadzą również spotkaniu przy stole szczególnego klimatu.

Autor: Monika Bardorz

Więcej informacji na: www.herbawera.pl




Nadesłał:

HerbaWera

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl