Ile powinniśmy spać?


Ile powinniśmy spać?
2014-10-13
Sen to niezbędny element do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Skoro poświęcamy na niego około 1/3 życia, sprawmy by ta część była bardzo wartościowa i zdrowo wykorzystana.
Przeczytaj również:
 
Sen – czym jest
 
Sen jest to stan fizjologiczny naszego organizmu. Charakteryzuje się przede wszystkim mniejszą wrażliwością na bodźce zewnętrzne, wolniejszym oddychaniem i spowolnioną akcją serca. Sen składa się z dwóch głównych faz:
  • REM (Rapid Eye Movement) – W tej fazie pojawiają się marzenia senne. Nasze ciało jest wiotkie, ponieważ dochodzi do obniżenia napięcia mięśniowego. Ruch gałek ocznych jest za to bardzo szybki i intensywny, nasz mózg działa bardzo aktywnie, a oddech jest nierównomierny. Ta faza snu jest bardzo płytka, i łatwo się z niej obudzić;
  • NREM (Non Rapid Eye Movement) – brak tej fazy powoduje zaburzenia pracy mózgu. NREM to pierwszy etap snu występujący przed fazą REM. Charakterystyczne dla tej fazy jest spadek ciśnienia krwi, mamy zwolniony oddech i wolniejsze bicie serca.
 
Jak długo powinniśmy spać?
 
Długość snu dostosowana jest do wieku. Będąc na różnych etapach życia potrzebujemy różne dawki snu i wygląda to mniej więcej tak: 
 
  • noworodki śpią najdłużej – potrafią przespać nawet do 16 godzin na dobę,
  • niemowlęta do 23 miesiąca życia potrzebują również bardzo dużo - nawet do 14 godzin na dobę,
  • przedszkolaki zazwyczaj mają przerwę na „leżakowanie” jest ona niezbędne by uzupełnić braki w śnie. Dzieci w tym wieku powinny sypiać nawet do 11 godzin na dobę,
  • młodzież od 8 do 13 roku życia powinna przesypiać do 10 godzin na dobę,
  • nastolatkowie wkraczający w pełny okres dojrzewania, czyli w wieku ponadgimnazjalnym, powinni przesypiać po 8 godzin w trakcie dnia. Ta sama zasada dotyczy wszystkich, niezależnie od płci, do 30 roku życia,
  • do 50 roku życia powinniśmy przeznaczać zaledwie 7 godzin na sen,
  • natomiast po ukończeniu 50 lat zazwyczaj sypia się około 6 godzin,
  • z postępowaniem wieku ilość czasu poświęcana na sen maleje.
 
Warto stosować się do powyższych zaleceń, bowiem brak snu doprowadza do bardzo poważnych konsekwencji. Choroby serca, spadek odporności, depresja i stany lękowe to tylko niektóre choroby, które możemy sobie sami zafundować. Dbajmy o jakość naszego snu, ponieważ on wpływa na jakość naszego życia.
 
Artykuł powstał przy współpracy z: http://porady.mobi/ile-godzin-snu-jest-najlepsze-dla-zdrowia/



Nadesłał:

admin111

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl