JAK WYGLĄDA OPIEKA SENIORALNA W POLSCE?


JAK WYGLĄDA OPIEKA SENIORALNA W POLSCE?
2020-07-27
W Polsce z roku na rok zwiększa się liczba osób starszych wymagających specjalistycznej opieki. Jej ciężar spada na najbliższą rodzinę, której członkowie często mieszkają w innych miastach i nie mają możliwości sprawowania odpowiedniej pieczy.

. Na szczęście na terenie całego kraju powstaje coraz więcej placówek medycznych, które gwarantują opiekę na najwyższym poziomie.

Przeczytaj również:

Polskie społeczeństwo staje się coraz starsze. Opiekę nad seniorami powierza się ich bliskim, którzy nie zawsze mają czas, aby poświęcić im maksimum uwagi. Własne problemy i obowiązki, praca, dzieci, pochłaniają ich bez reszty i nie są oni w stanie w odpowiedni sposób zająć się starszymi członkami swojej rodziny, szczególnie tymi, którzy wymagają całodobowej opieki. W Polsce jest coraz więcej miejsc, gdzie seniorzy mogą poczuć się w pełni zaopiekowani.

– Priorytetem takich placówek jest stworzenie jak najlepszej atmosfery dla seniorów. W większości takich miejsc pracownicy, jak i właściciele starają się stworzyć bardzo rodzinne relacje. Seniorzy to często osoby bardzo nieufne do obcych, jednak my staramy się przełamać ich strach i zagwarantować im nie tylko opiekę na najwyższym poziomie, ale również warunki jak najbardziej zbliżone do tych w domu. Samopoczucie psychiczne jest tak samo ważne jak fizyczne, a my staramy się to zapewnić. Oczywiście nasi seniorzy są często odwiedzani przez swoich najbliższych, którzy mogą ponownie wziąć swojego członka rodziny do domu w dowolnym momencie, gdy tylko jego stan ulegnie poprawie i będzie on mógł funkcjonować samodzielnie lub z niewielką pomocą medyczną w domu – mówi Beata Drzazga, właścicielka Centrum Medycznego BetaMed S.A.

Placówki świadczące usługi opieki senioralnej zazwyczaj umożliwiają krótkoterminowe, jak i długoterminowe pobyty. Są one dostosowane do osób całkowicie niesamodzielnych oraz tych, które wymagają pomocy jedynie przy konkretnych czynnościach. Programy zdrowotne oferowane w takich placówkach są w różnych wariantach, zgodnie ze stanem zdrowia i potrzebami pacjentów. Tworzone są one indywidualnie dla każdego pacjenta, na bazie kompleksowych świadczeń z zakresu lecznictwa, pielęgnacji, rehabilitacji oraz psychoterapii.

– W trakcie pobytu w placówce seniorzy mają zapewnioną nie tylko opiekę medyczną, ale również szereg udogodnień oraz atrakcji. Ogród jest niezmiernie częstym miejscem wypraw naszych podopiecznych, szczególnie w ciepłe dni, kiedy mają oni ochotę pooddychać świeżym powietrzem. Poza tym oferujemy również spotkania o tematyce zdrowotnej, aby każdy senior wiedział, jak ważne jest dbanie o siebie w dojrzałym wieku. Naszą placówkę odwiedzają również artyści, dzięki czemu możemy zapewnić seniorom występy muzyczne, jak i teatralne, a także przedstawienia przedszkolaków. Dodatkowo oferujemy zajęcia manualne, terapeutyczne, przy których mogą porozmawiać i miło spędzić czas. Dla bardziej rozrywkowych seniorów oferujemy również dancingi, gdzie mogą wspólnie się pobawić – dodaje Beata Drzazga.

Pobyt w takim miejscu nie musi kojarzyć się jedynie z zabiegami i różnymi innymi formami leczniczymi, ale jest to również okazja dla seniorów do odbudowania relacji towarzyskich. Zazwyczaj starsze osoby mieszkają same w swoim domu i nie mają bezpośredniego kontaktu z osobami w swoim wieku. W takim miejscu mogą spotkać ludzi z podobnymi doświadczeniami i miło spędzić czas przy herbacie czy też przy różnego rodzaju grach bądź innych zajęciach relaksacyjnych.

– Kontakt z drugą osobą jest jak najbardziej potrzebny osobom w podeszłym wieku. Dzięki temu mogą one poczuć, że przynależą do pewnej grupy ludzi, że nadal mają przyjaciół i ludzi, którzy ich kochają. A jak wiadomo, każdy człowiek chce czuć, że wciaż jest ważny i potrzebny. Tak zbudowana jest psychika każdego człowieka, bez względu na wiek. Umożliwiamy naszym podopiecznym kontakty z innymi, żeby tworzyli jak największe siatki znajomości. Pobyt w takiej placówce może jedynie pomóc naszym bliskim, by w jak najlepszy sposób spędzili swoje seniorskie lata – tłumaczy Beata Drzazga.



Nadesłał:

dorota5

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl