Jesień życia pełna dźwięków
Zaawansowany wiek wcale nie musi oznaczać końca aktywnego życia. Seniorzy nadal mogą się nim cieszyć nawet, jeśli mają głębokie problemy ze słuchem. Jeśli słuch się bardzo pogorszy i nie wystarczą już aparaty słuchowe, możliwy jest powrót do świata pełnego dźwięków.
A to za sprawą implantów słuchowych.
Co roku przybywa osób starszych, które zmagają się z niedosłuchem, bądź też całkowicie utraciły zdolność słyszenia. Przyczyn takiego stanu może być wiele: od naturalnych, związanych z problemami z czasów dziecięcych czy starzeniem organizmu, poprzez pracę w warunkach szkodliwych dla słuchu, skończywszy na skutkach ubocznych po przebytych chorobach czy operacjach.
Adam Karasiewicz stracił słuch w wieku 49 lat w wyniku powikłań pooperacyjnych związanych z usunięciem nerwiaka nerwu słuchowego. - Wiedziałem, że utracę słuch na jedno ucho, ale stało się jeszcze gorzej. Kilka godzin po operacji przestałem słyszeć także na drugie. W terminologii medycznej nazywają to nagłą głuchotą. Przypadków podobnych do mojego jest tylko kilka na świecie...- zwierza się pacjent.
Szok, żal i złość, a także utrata sensu i radości życia to częste uczucia, które spotykają takie osoby. Potwierdza to Mirosława Zakrzewska, której problemy ze słuchem nasiliły się w wieku 53 lat. - Musiałam zrezygnować z pracy zawodowej i przeszłam na wcześniejszą emeryturę. Myślałam, że muszę zamknąć się w czterech ścianach, a być może także nauczyć języka migowego.
Pacjenci w pierwszej kolejności decydują się na aparaty słuchowe, jednak nie we wszystkich przypadkach przynoszą one zadowalającą poprawę. - Po zaopatrzeniu się w aparat zacząłem lepiej słyszeć dźwięki z otoczenia, ale w sytuacjach bezpośredniego kontaktu słownego efekt był niewielki. Frustracja narastała z każdym dniem. Postanowiłem zwrócić się z konsultacją do specjalisty laryngologa - opowiada pan Adam.
W podobnych przypadkach, po dokładnym badaniu lekarze zalecają swoim pacjentom wszczepienie implantu słuchowego. Zabieg jest całkowicie bezpieczny, a jego koszty - bez względu na wiek chorego - w całości pokrywa NFZ. Finansowane jest również przygotowanie pacjenta do zabiegu, Razem dla Słuchu: 22 3333 000 albo napisz na adres infolinia@razemdlasluchu.pl.