Kiedy płuca wołają o pomoc?
POChP zajmuje 4 miejsce wśród najczęstszych przyczyn zgonu. W Polsce w wyniku przewlekłej obturacyjnej choroby płuc umiera rocznie 17 tysięcy osób, co daje dwie osoby na godzinę. Tylko jedna czwarta ludzi dotkniętych chorobą jest zdiagnozowana.
Wypowiedź: Natalia Zabielska, koordynator kampanii Płuca Polski, Anna Zmyj, pielęgniarka spirometryczna, Róża Grobelska, uczestniczka badania, Jerzy Pawlak, uczestnik badania, Mariola Milkowska-Wasilewska, uczestniczka badania, Kazimierz Król, uczestnik badania.
-Objawy, które bezwzględnie powinny nas zaniepokoić i skłonić do pójścia do lekarza to m.in. kaszel, zadyszka, odksztuszanie wydzieliny, szybkie odczuwanie zmęczenia czy trudności w poruszaniu się. Objawy te mogą wywoływać skojarzenia z astmą czy z rozedmą płuc, jednak mogą oznaczać też bardzo poważną chorobę, jaką jest POChP. – mówi newsrm.tv Anna Zmyj, pielęgniarka spirometryczna.
Dużym problemem jest brak świadomości społeczeństwa o chorobie, o tym jakie wywołuje objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza. Tylko 25% pacjentów wie, na co choruje i jak można sobie z tym radzić.
Kampania Płuca Polski ma na celu uświadomienie społeczeństwa o POChP i pomoc w diagnozowaniu ludzi chorych. W jej ramach turyści oraz mieszkańcy Kołobrzegu mogli zbadać kondycję swoich płuc, biorąc udział w bezpłatnych badaniach spirometrycznych.
- Głównym czynnikiem zachorowania na POChP jest palenie papierosów, zarówno czynne jak i bierne. Bardzo duży odsetek ludzi którzy poddali się badaniu to palacze. U tych pacjentów wyniki były dużo gorsze. Dla przykładu, pacjent 60-letni miał płuca 97-latka . – dodaje Anna Zmyj.
Nie bez znaczenia są również czynniki zewnętrzne np. zanieczyszczenie środowiska, czy wykonywanie niektórych zawodów, takich jak lakiernik samochodowy czy malarz. Istotny jest też wiek pacjentów, jako że POChP dotyka głównie osób w średnim i starszym wieku.
Nadesłał:
Anna Kołakowska
|