Krótki poradnik zdrowego snu


Krótki poradnik zdrowego snu
2010-03-19
We śnie spędzamy jedną trzecią naszego życia. Dobry nocny wypoczynek poprawia samopoczucie, uspokaja, zwalcza stres i poprawia funkcjonowanie umysłu. Ważne jest, aby spać odpowiednio długo, na wygodnym łóżku i w zdrowej pościeli.

Tradycyjnie już w drugiej połowie marca obchodzone są dwa święta, których podstawowym motywem jest nocny wypoczynek. 19 marca przypada Światowy Dzień Snu - World Sleep Day. Jego tegoroczne hasło brzmi: „Sleep Well, Stay Healthy” („Śpij dobrze i bądź zdrów”). 21 marca natomiast, w Międzynarodowym Dniu Zaburzeń Snu, mówi się o bezsenności i trudnościach z zasypianiem jako problemie społecznym, który dotyka już blisko jedną czwartą ludzi.

Przeczytaj również:

Jakość snu najważniejsza

Wielu lekarzy podkreśla, że bez zdrowego snu nie ma zdrowego, długiego życia. Obok odżywiania i trybu życia nocny wypoczynek jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na dobre samopoczucie i witalność. Nie jest ważne przy tym, jak długo się śpi – każdy człowiek wysypia się inaczej. Jednemu wystarczy 5 godzin snu, aby czuć się wypoczętym, inny spędzi w łóżku 8 godzin i przez cały dzień myśli o dodatkowej drzemce. Dla zdrowia największe znaczenie ma jakość snu – lepiej spać 5 godzin w ciszy, przewietrzonym pomieszczeniu i w przytulnej pościeli niż 8 godzin w hałasie i na niewygodnym materacu.

Aby sen był zdrowy, dawał nam wypoczynek i uwalniał od codziennego stresu, wystarczy spełnić kilka podstawowych warunków. Sypialnia powinna być ciepła, ale nie przegrzana. Przed udaniem się na spoczynek warto przewietrzyć pokój. Latem można spać przy uchylonym oknie, zimą powinno się przykręcać kaloryfery, ponieważ suche powietrze wysusza błonę śluzową dróg oddechowych. W pomieszczeniu można także ustawić nawilżacz powietrza lub położyć na kaloryfer mokry ręcznik. Przed snem nie powinno się jeść ciężkostrawnych posiłków, pełen żołądek utrudnia zaśnięcie. Lepiej w ogóle unikać spożywania posiłków tuż przed pójściem do łóżka. Osoby mające problemy z zasypianiem powinny odbywać wieczorami pewne określone rytuały, np.: gorący natrysk, relaksująca kąpiel w wodzie z dodatkiem olejków eterycznych, delikatny masaż, spokojna muzyka na pewno pozwolą się wyciszyć i pomogą zasnąć.

Na jakość nocnego wypoczynku ogromny wpływ ma także łóżko. Wygodny, ale twardy materac, najlepiej wypełniony pianką, antyalergiczne kołdry i poduszki z czystej żywej wełny lub hypoalergicznego policottonu (mieszkanka bawełny i poliestru) są gwarantami mocnego snu.

Najlepiej sypiać w wełnie

W polskich sklepach dostępnych jest wiele produktów pościelowych, nie wszystkie jednak zapewniają zdrowy sen. Kupując nową kołdrę czy poduszkę, należy zwrócić uwagę na materiał, z jakiego zostały wykonane i czym są wypełnione. Na co się zatem zdecydować, aby się dobrze wyspać? Przykładem produktów, które spełniają wszystkie warunki udanego wypoczynku, są pościele IL-TEX-u, jednego z liderów na krajowym rynku producentów pościeli wełnianej, antyalergicznej i dekoracyjnej.

Pościel wełniana oferowana przez firmę zapewnia naturalną wentylację oraz utrzymanie stałej temperatury ciała podczas snu, dzięki czemu śpiącemu człowiekowi nie jest ani za zimno, ani zbyt ciepło. Nadaje się zatem na wszystkie pory roku – od gorącego lata po mroźną zimę. Naturalne produkty sypialniane IL-TEX-u wykonane są z wełny merynosów - szlachetnego gatunku owiec australijskich i nowozelandzkich. Tkaniny pościelowe z takiej wełny posiadają właściwości antyalergiczne i nadają się do sypialni osób uczulonych na roztocza. Hypoalergiczne cechy wełnianych pościeli IL-TEX-u zapewnia lanolina – naturalny tłuszcz produkowany przez gruczoły łojowe owiec. Lanolina chroni przed wnikaniem zanieczyszczeń w głąb włosa. Zapobiega również osadzaniu się w tkaninie resztek ludzkiego naskórka, którym odżywiają się wywołujące uczulenia roztocza. Pościel wełnianą wystarczy dokładnie wytrzepać, aby pozbawić uciążliwe pajęczaki ich pożywienia.

Materiał utkany z wełny owczej charakteryzuje się również wysokim współczynnikiem pochłaniania wilgoci – doskonale pochłania ludzki pot, dzięki czemu pościel jest zawsze sucha i nie drażni podatnej na alergie skóry. W środowisku o małej zawartości wody nie rozwijają się grzyby, których zarodniki wywołują u wielu ludzi uczulenia lub inne choroby dermatologiczne. Natomiast doskonała przepuszczalność powietrza pozwala oddychać skórze, przez co jest ona lepiej dotleniona, a co za tym idzie – zdrowsza. Jakość wyrobów wełnianych IL-TEX-u potwierdza międzynarodowy znak WOOLMARK.

Policotton najlepszy dla alergików

Zdrowy, nocny odpoczynek zapewnia nie tylko pościel wełniana, ale także ta uszyta z bawełny lub policottonu i wypełniona miękkim wkładem silikonowym. W skład przędzy policottonowej wchodzą bawełna oraz poliester (w różnych proporcjach, najczęściej jednak surowce te mieszane są w stosunku mniej więcej 1:1). Policotton wyróżnia się dużą wytrzymałością, jest również bardzo przyjemny w dotyku – przypomina miękką, delikatną bawełnę. Walory estetyczne to nie jedyna zaleta syntetycznych pościeli IL-TEX-u. O wiele ważniejsze są ich właściwości hypoalergiczne. Policotton oraz silikon zapewniają doskonałą wentylację, nie przyjmują trwale brudu, dzięki czemu nie są naturalnym środowiskiem dla rozwoju roztoczy. Materiały syntetyczne stosowane przez IL-TEX można prać w wysokiej temperaturze, która zabija bakterie i inne mikroorganizmy. Cecha ta sprawia, że pościele tej firmy są bezpieczne dla alergików i astmatyków.

IL-TEX ma w swojej ofercie nie tylko artykuły sypialniane dla dorosłych, lecz również dla najmłodszych klientów firmy. W trosce o dobry sen i zdrowy rozwój dzieci projektanci IL-TEX-u stworzyli śpiwór-przytulankę o wdzięcznej nazwie Miś Iltuś. Maskotka pełniąca również funkcję dziecięcego śpiworka została uhonorowana przez niezależnych ekspertów z Instytutu Matki i Dziecka oraz Centrum Zdrowia Dziecka w konkursie pisma "Mam Dziecko" w kategorii SUPERPRODUKT 2006. Miś Iltuś został sklasyfikowany jako artykuł sprzyjający rozwojowi dziecka.

O firmie IL-TEX:

Firma IL-TEX z Zawiercia to jeden z liderów na krajowym rynku producentów pościeli wełnianej, antyalergicznej i dekoracyjnej, a Iltuś to jej autorski produkt, zastrzeżony w urzędzie patentowym. Naturalne produkty sypialniane IL-TEX-u wykonane są z wełny merynosów - szlachetnych gatunków owiec australijskich i nowozelandzkich. Tkaniny pościelowe z takiej wełny posiadają właściwości antyalergiczne i nadają się do sypialni osób uczulonych na roztocza. Prozdrowotne działanie mają również wyroby pościelowe z bawełny, policottonu oraz tkanin z tworzyw sztucznych.

Więcej informacji: www.il-tex.com.pl



Nadesłał:

frajtak

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl