Nadmierne pocenie - jak pozbyć się wstydliwego problemu?
Nadmierne pocenie (hiperhydroza) może mieć podłoże genetyczne, fizjologiczne lub emocjonalne, niezależnie jednak od przyczyny, bez wątpienia utrudnia kontakty społeczne i wprawia w niemałe zakłopotanie osoby dotknięte tą właśnie przypadłością.
Najbardziej naturalną przyczyną hiperhydrozy jest temperatura - te genetyczne uwarunkowania każdego z nas odpowiedzialne są za stopień intensywności odczuwania ciepła. Aktywność gruczołów łojowych i pocenie się jest reakcją obronną i prowadzi do ochłodzenia organizmu. Bywa jednak, że kłopoty z potliwością pojawiają się nawet wtedy, kiedy obiektywnie nie powinny występować, stając się źródłem wyraźnego dyskomfortu. Nieestetyczne plamy pod pachami i intensywny, nieprzyjemny zapach negatywnie wpływają przecież na postrzeganie danej osoby i wrażenie, jakie pozostawia ona w pamięci spotykanych codziennie osób. Jednocześnie nadmierna potliwość jest ogromnie uciążliwa dla samego zainteresowanego, wpływając destrukcyjnie na jego aktywność społeczną, a często uniemożliwiając wykonywanie pracy zawodowej. Na szczęście istnieją skuteczne metody pozwalające zapanować nad tą dolegliwością - w zależności od źródła problemu i jego nasilenia.
Pierwszym krokiem ku rozwiązaniu tego wstydliwego problemu jest zawsze szczególna troska o higienę oraz unikanie ubrań z materiałów syntetycznych czy butów i skarpetek z tworzyw sztucznych - przewiewne, bawełniane tkaniny pozwalają skórze oddychać. Ważna jest również dieta, w której unikać powinno się potraw gorących, tłustych i ostrych, a także kawy i alkoholu. Co jednak, gdy to nie wystarcza?
Osoby cierpiące na hiperhyrozę, czy to miejscową, czy uogólnioną, powinny zaopatrzyć się w skuteczny reduktor oparty na wysokim stężeniu chlorku glinu - mówi mgr farm. Monika Jacyszyn-Owczarek, Specjalista ds. Informacji Medycznej firmy S-LAB Sp.zo.o. Preparaty takie bez problemu możemy znaleźć w aptekach czy sklepach internetowych (seria Apers - Aper Deo, Apers reduktor do stóp). Zmniejszają one aktywność gruczołów potowych, dzięki czemu hamuja proces nadmiernego pocenia, łagodzą podrażnienia, zapobiegają powstawaniu przykrego zapachu oraz wspomagają ochronę stóp np. przed odparzeniem. Najważniejsze jednak, że odpowiednie stosowanie wspomnianych preparatów, zgodnie z zaleceniami zamieszczonymi na opakowaniu sprawia, że po wstydliwym problemie nie zostaje ślad.
Hiperhydroza może być także leczona za pomocą metod bardziej inwazyjnych, takich jak botoks, laser czy liposukcja okolic ciała, w których nadpotliwość jest najostrzejsza. W przypadku hiperhydrozy na podłożu emocjonalnym (stres, niepokój, stany lękowe) zaleca się także psychoterapię oraz odpowiednie specyfiki przeciwdepresyjne i przeciwlękowe. W każdym przypadku jednak nadmierna potliwość może być skutecznie leczona, o czym warto pamiętać.
www.s-lab.pl
Nadesłał:
Kamila Nowakowska
|
Wasze komentarze (8):
-
kokonia , 2013-07-31 22:01:17
Tak, to jest bloker, nie ma potrzeby stosowania go codziennie, wystarczy raz na kilka dni.
-
plumka , 2013-07-27 20:24:07
A takie blokery bo etiaxil to chyba bloker nie, to stosuje się tylko przez kilka dni.
-
kokonia , 2013-07-23 21:32:02
Ja używam czerwony i jestem bardzo zadowolona, też wystarcza mi użyć go raz na parę dni.
-
Targaryen , 2013-07-12 12:07:29
Potwierdzam Etiaxil jest naprawdę skuteczny. Ja go kupuję taniej zawsze przez internet w aptece http://www.wapteka.pl Stosuję go na noc przed pójściem spać.
-
renago , 2013-07-04 10:41:48
Wystarczy raz na kilka dni posmarować się pod pachami. ja kupiłam mężowi i wreszcie skończył się problem z tym nieprzyjemnym zapachem potu.
-
kokonia , 2013-06-26 17:36:40
A długo go już używasz i często?
-
minka , 2013-06-25 21:08:46
Przyznaję, że jest bardzo dobry. Ja tez używałam różnych, ale tylko ten sprawdził się najlepiej. Efekty są natychmiastowe.
-
kokonia , 2013-05-08 22:55:12
Najbardziej skuteczny w takich problemach jest Etiaxil, stosuje się go raz na kilka dni. Dla mnie rewelacja.