TŁUSZCZE TRANS: Jaki wybrać tłuszcz do pieczenia?


TŁUSZCZE TRANS: Jaki wybrać tłuszcz do pieczenia?
2018-05-09
Tłuszcz to jeden z podstawowych składników, które wykorzystujemy do przygotowania wypieków. To m. in. od rodzaju tłuszczu właśnie zależy konsystencja, kruchość oraz ostateczny smak kremowych tortów, puszystych babeczek czy słodkich ciast. Który tłuszcz najlepiej wybierać?

Jakość produktów

Przeczytaj również:

Technicznie – do przygotowania ciast czy ciasteczek wykorzystać możemy zarówno tłuszcze roślinne, jak też te zwierzęce. Jednak od rodzaju wykorzystanego tłuszczu zależy m. in. kruchość, konsystencja oraz faktura przygotowywanego przez nas wypieku. Tłuszcz pomaga mu też m. in. zachować dłuższą świeżość.

„Wybierając tłuszcz do pieczenia powinniśmy w pierwszej kolejności zwracać uwagę na jego jakość – na rynku dostępnych jest wiele produktów, przede wszystkim margaryn i kostek do pieczenia, które pomogą nam w przygotowaniu naszych wypieków. Ważnym kryterium, które decyduje o jakości tłuszczu może być ewentualna zawartość częściowo uwodornionych olejów roślinnych, o których wiadomo, że są źródłem szkodliwych tłuszczów trans w produkcie” – mówi Iwonna Niegowska.

Szkodliwe tłuszcze trans

Tłuszcze trans to szczególny rodzaj nienasyconych kwasów tłuszczowych – powstają one poprzez przemysłowe, częściowe uwodornienie/utwardzenie olejów roślinnych, dzięki czemu z konsystencji płynnej przechodzą one w konsystencję stałą.

„By przekonać się, czy w składzie danego produktu znajdują się tłuszcze trans, powinniśmy bardzo dokładnie czytać jego etykietę i zwrócić uwagę na informację o zawartości „częściowo uwodornionych/częściowo utwardzonych olejów roślinnych”. Właśnie taki częściowo utwardzony olej stanowi źródło kwasów tłuszczowych typu trans” – mówi ekspert programu „Zdrowe tłuszcze”.

Spożywanie kwasów tłuszczowych typu trans wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób układu krążenia. Konieczność ograniczenia spożycia nasyconych kwasów tłuszczowych i kwasów tłuszczowych typu trans wynika z faktu, iż są one najsilniejszymi składnikami diety mającymi wpływ na ryzyko rozwoju zmian miażdżycowych. Ponadto, tłuszcze trans przyczyniają się do wzrostu poziomu cholesterolu LDL („złego cholesterolu”) oraz obniżenia poziomu HDL („dobrego cholesterolu”).

Sprawa masła

„M. in. ze względu na smak, w polskich domach do pieczenia często wykorzystuje się także masło. Jednak co bardzo ważne – nie każdy wie, że masło to także naturalne źródło tłuszczów typu trans. Stanowią one nawet 4-5% tłuszczu. W tym kontekście, wskazane jest zastępowanie masła wysokiej jakością margaryną do pieczenia lub olejem roślinnym” – mówi ekspert programu „Zdrowe tłuszcze”.



Nadesłał:

Anna1

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl