Uroginekologia – milczenie nie wyleczy nietrzymania moczu
Nietrzymanie moczu to dolegliwość tak częsta i powszechna, że można ją obecnie uznać za problem społeczny. Ma ona także aspekt higieniczny.
Nie należy bagatelizować pierwszych objawów, szybka reakcja i działania profilaktyczne pozwalają zniwelować poważniejsze skutki i dają szansę na całkowite wyleczenie.
Nazwij problem po imieniu
NTM – nietrzymanie moczu dotyka nie tylko pań w podeszłym wieku, ale występuje nawet u dwudziestolatek. Zdarza się przy kichaniu, podczas kaszlu, śmiechu, ale bywa, że również w pozycji leżącej przy minimalnym wysiłku fizycznym. Przyczyną jest brak podpory mięśni miednicy, jaką powinien mieć pęcherz moczowy. Ich zwiotczenie i opadanie generuje ciśnienie i niedomknięcie odpływu pęcherza. Innym powodem NTM może być także zapalenie pęcherza czy schorzenia neurologiczne. Niezależnie od przyczyny dziedziną zajmującą się leczeniem tej przypadłości u kobiet jest uroginekologia.
Na czym polega leczenie NTM?
Przyczyny i rodzaj terapii nietrzymania moczu zawsze powinien określić lekarz uroginekolog. Diagnoza i leczenie maja każdorazowo charakter indywidualny. W przypadku obniżenia mięśni miednicy zaleca on odpowiednią farmakologię, fizjoterapię, gimnastykę czy nawet elektrostymulację mięśni krocza. Czasem konieczna bywa ingerencja operacyjna. Niezależnie od metody postępowania niezbędna jest współpraca z uro-fizjoterapeutą, zarówno przed, jak i po zabiegu operacyjnym. Tylko ścisła współpraca lekarzy i fizjoterapeuty daje trwały efekt i zapobiega wznowie choroby. Fizjoterapia jest także najskuteczniejszą formą leczenia zachowawczego. Często pozwala uniknąć operacji, konieczności stosowania leków, w wielu przypadkach gwarantuje całkowite wyleczenie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w ofercie Gabinetu Rehabilitacji FizjoDuet Kowalscy - uroginekologia Toruń.
Nadesłał:
slawek
|