Właściwości Acai – amazońskich jagód


Właściwości Acai – amazońskich jagód
2013-02-19
Jagoda Acai polecana jest jako sposób na większość naszych cywilizacyjnych dolegliwości. Jednak jest ona jedynie uzupełnieniem.

Dzięki właściwościom składników odżywczych zawartych w jagodzie Acai zyskujemy pełniejsze zabezpieczenie i znacznie lepszą ochronę przed chorobami, w tym chorobami cywilizacyjnymi, które są plagą naszego kręgu kulturowego i przekleństwem naszych czasów. Gdybyśmy odżywiali się stosując zasady, zgodnie z którymi zaprogramowała nas natura nie mielibyśmy tylu problemów. Fakt iż jagoda Acai sprawia, że mieszkańcy Amazonii cieszą się zdrowiem i nie są zagrożeni przez choroby cywilizacyjne nie wynika z tego, że Acai jest owocem cudownym, ale z tego, że Indianie zjadają jagodę w niemal każdym posiłku. Jednym słowem jedząc owoce zdrowo się odżywiają a ich organizmy mają zapewnione optymalne warunki funkcjonowania.

Przeczytaj również:


Składniki odżywcze w Acai

Jagoda Acai berry jest jednym z najbogatszych źródeł białek w świecie roślin (owoców i warzyw), a białka jak wiadomo są tym elementem pożywienia, który zmienia się w budulec dla naszego organizmu. Poza tym białka wchodzą w skład substancji bioaktywnych, enzymów, hormonów i różnego rodzaju regulatorów syntetyzowanych przez różne organy wewnętrzne, substancji sterujących procesami zachodzącymi w naszych organizmach.

Oprócz białek jagody Acai zawierają węglowodany i lipidy (tłuszcze). Zawartość węglowodanów jest dosyć wysoka, ale pamiętajmy, iż mimo wszystko jagoda ma niski indeks glikemiczny, a większość węglowodanów stanowi błonnik, który jest węglowodanem nieprzyswajalnym. Pozostałe składniki dostarczają natomiast łatwej do przyswojenia energii. Lipidy również są składnikiem wysoko energetycznym, ale te które zawiera Acai są nam niezbędne dla utrzymania zdrowia i dobrej kondycji organizmu (to kwasy tłuszczowe Omega).

Jagoda Acai jest więc źródłem wszystkich podstawowych składników (o witaminach i minerałach jeszcze opowiem) dzięki którym nie tylko lepiej funkcjonujemy, ale też szybciej i pełniej się regenerujemy.


Jagoda Acai na „zdrowe nerwy”

Większość osób kojarzy wolne rodniki głównie z destrukcyjnym wpływem na naszą skórę (a więc i wygląd) tymczasem są to cząsteczki, które w równym stopniu szkodzą naszemu układowi nerwowemu. Mianowicie wolne rodniki niszczą otoczkę mielinową komórek nerwowych, przez co dochodzi do upośledzenia naszej sprawności intelektualnej i w ogóle funkcjonowania organizmu jako całości. Przeciwutleniacze zawarte w jagodzie Acai zapobiegają temu zjawisku. Warto mieć to na uwadze, choć oczywiście podobnym działaniem wykazują się antyoksydanty zawarte w innych roślinach (pokarmach).

Jagoda Acai jest bardzo cennym źródłem witamin C i E, które uważane są za jedno z lepszych remediów na chorobę Alzheimera. W profilaktyce tej destrukcyjnej choroby warto więc spożywać witaminy, w tym te zawarte w Acai.

Kolejną zaletą jagody ma być pozytywny wpływ na poziom hormonów wytwarzanych przez nasze organizmy. To działanie nie zostało potwierdzone naukowo (przynajmniej nie znalazłam odnośnych źródeł) niemniej jednak mając na uwadze skład jagody można skłonić się ku zaakceptowaniu tej teorii. Spośród hormonów, które mają ogromny wpływ na nasz układ nerwowy, i na których niedobór lub nadmiar cierpi spore grono osób, warto wymienić hormony tarczycy, których niedobór osłabia przebieg procesów intelektualnych, a nadmiar może przyczynić się do uaktywnienia i zaostrzenia chorób psychicznych (np. nerwic).

Kolejna korzyść ze spożywania Acai wiąże się z zawartymi w niej witaminami z grupy B i kwasami tłuszczowymi z grupy nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega. Są one niezbędne naszym komórkom nerwowym (między innymi dlatego uważa się, że najlepszym pożywieniem dla mózgu są orzechy), poza tym witaminy z grupy B są substancjami wspomagającymi produkcję dopaminy i serotoniny, substancji poprawiających nasze samopoczucie.


Jagoda Acai na zdrowe serce

Substancjami, których zbawienny wpływ na serce i cały układ naczyniowo-krwionośny warto docenić są polifenole, fitosterole i antocyjny. Bogatą reprezentację tych substancji znajdziemy właśnie w Acai, choć przy okazji muszę zaznaczyć, że zawiera je większość jagód. Jeśli więc chcemy chronić serce równie dobrze możemy sięgnąć po rodzime borówki czy owoce Aronii.

Polifenole sterują procesami wytwarzania endoteiny, która jest związkiem odpowiadającym za obkurcanie naczyń krwionośnych – pod wpływem polifenoli nasz organizm wytwarza mniej tej substancji.

Kwasy tłuszczowe Omega, o których już wspominałam, regulują gospodarkę cholesterolową. Fitosterole oddziałują korzystnie na ciśnienie krwi, a antocyjany wzmacniają naczynia krwionośne, są też zresztą przeciwutleniaczami, których znaczenie dla naszego zdrowia już niejednokrotnie zdarzyło mi się podkreślić.


Reasumując: Acai działa dobrze na wszystko, choć oczywiście nie musielibyśmy po nią sięgać, gdyby nasza dieta obfitowała w owoce, warzywa, ziarna i generalnie rośliny, a nie w wysoko przetworzone produkty z ogromną zawartością cukrów i tłuszczy, które są zabójcze dla naszych organizmów.



Nadesłał:

aniamjw

Wasze komentarze (1):

  • avatar
    ~Anna, 2015-06-17 20:22:11

    Jagody acai ostatnio staly sie prawdziwym hitem, ale czytajac opinie naukowców http://bonavita.pl/jagody-acai-opinie-naukowcow-sa-jednoznaczne którzy potwierdzają ich liczne właściwości i cenne dla zdrowia składniki to nic dziwnego :)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl