Zrób otyłość w balona!
Początek nowego roku to dla wielu osób często okres wyzwań i licznych postanowień. Wśród najpopularniejszych są decyzje o zmianie pracy i stylu życia.
Początek nowego roku to dla wielu osób często okres wyzwań i licznych postanowień. Wśród najpopularniejszych są decyzje o zmianie pracy i stylu życia – walce z nałogami, dbałości o siebie oraz swój czas wolny, rozwój, samopoczucie czy wygląd. Za tym ostatnim kryje się zazwyczaj jedno - zrzucenie zbędnych kilogramów.
|
Podjęcie decyzji o zmianie nawyków żywieniowych to już znaczący krok w stronę sukcesu, od którego jednak dzieli nas długa droga. Często ciężko pozbyć się złych przyzwyczajeń, szczególnie, że o pokusy nie trudno. Słodkie i słone przekąski, nieregularna dieta lub podjadane sprawiają, że bez określonych reguł, planu i konsekwencji efekty nie będą zauważalne. Podobnie nadmierne wyrzeczenia i głodówki nie są receptą na idealną figurę. To, jaką dietę powinniśmy przyjąć, jest sprawą bardzo indywidualną, uzależnioną zarówno od trybu życia jak i tego, ilu kilogramów chcemy się pozbyć… a ilu powinniśmy?
Aby sprawdzić optymalną dla nas wagę, należy wyliczyć swoje BMI, czyli współczynnik masy ciała. Służą temu dedykowane kalkulatory, których nie brak na stronach związanych z tematyką żywieniową. Jeśli wynik przekracza 25 punktów mówimy o nadwadze, natomiast gdy wskazuje powyżej 30, to mamy już niestety do czynienia z otyłością. W Polsce aż 62% mężczyzn cierpi na otyłość lub nadwagę i prawie 53% kobiet. To poważny problem, który niesie za sobą wysokie ryzyko wielu chorób np. cukrzycy, choroby wieńcowej, nadciśnienia, a także utrudnia normalne funkcjonowanie z uwagi na duszności, zaburzenia snu czy bóle stawów. Konsekwencje tych dolegliwości sprawiają, że nie jest to tylko problem jednostek, ale prawdziwy problem społeczny – problem naprawdę dużej wagi.
Żeby stanąć do równej walki z otyłością, sama dieta nie zawsze wystarcza. Po pierwsze wielu potrzebuje wsparcia – motywacji, kontroli czy autorytetu specjalisty. Również połączenie jej ze sportem przynosi lepsze efekty, jednak ćwiczenia fizyczne, szczególnie w pierwszej fazie odchudzania, mogą sprawiać ból w przeciążonych stawach. Przy dużej wadze mogą również nie być najbezpieczniejsze. W takich przypadkach warto zgłosić się do specjalisty, który skieruje nas na kompleksowe badania. Krytyczne przypadki mogą się nawet klasyfikować się do operacyjnego leczenia, jak np. usuwanie tkanki tłuszczowej czy zmniejszanie żołądka. Można również wybrać mniej inwazyjną metodę z wykorzystaniem tzw. dożołądkowego balonu Orbera. To rewolucyjna i bardzo skuteczna metoda na pozbycie się zbędnych kilogramów.
Balon Orbera to miękki, silikonowy woreczek wprowadzany przez usta do żołądka i tam napełniany roztworem soli fizjologicznej. Dzięki temu, że zajmuje on jego znaczną część, głód jest mniej odczuwalny i szybciej też stajemy się syci. Naturalnym jest więc, że jemy po prostu dużo mniej. Cały zabieg trwa jedynie kilkanaście minut i jest całkowicie bezpieczny. Okres rekomendowanej terapii wynosi 6 miesięcy, a po jej zakończeniu balon jest usuwany endoskopowo. Leczenie przynosi bardzo dobre rezultaty – przeciętny ubytek masy ciała we wspomnianym czasie to 15-20 kg.
Jednym z miejsc, w których można wykonać zabieg, jest klinika Certus w Poznaniu. Mieliśmy już wielu pacjentów z problemem nadwagi. Wykorzystanie metody z balonem Orbera zawsze przynosiło zadowalające efekty. Nasi Pacjenci nie tylko pozbyli się zbędnych kilogramów, ale także zredukowali liczne dolegliwości związane z otyłością. – mówi specjalista z kliniki Certus.
Mimo, iż terapia trwa tylko 6 miesięcy, to jej efekty mogą utrzymać się na zawsze. Pacjenci przyzwyczajają się bowiem do spożywania mniejszych porcji, zmieniając dzięki temu swoje nawyki żywieniowe. Jeśli wytrwają w tej samodyscyplinie oraz zadbają o wzmożoną aktywność fizyczną, mogą przejść spektakularną metamorfozę – i to nie tylko swojego wyglądu.
Nadesłał:
adStone
|