Jak pozbyć się przebarwień?
Przebarwienia skórne powstają często w wyniku szkodliwego oddziaływania promieni UV. Zmiany barwnikowe występują w miejscach, które są szczególnie narażone na długotrwałą ekspozycję na słońce, czyli najczęściej na twarzy, szyi, klatce piersiowej, plecach, ramionach i nogach.
Z wiekiem szczególnie uwydatniają się zmiany barwnikowe na rękach i twarzy. Aby zminimalizować te przykre efekty uszkodzeń słonecznych, powinniśmy stosować kosmetyki zawierające filtry UV. Musimy zdawać sobie również sprawę ze szkodliwego wpływu solarium. Regularne stosowanie kremów zawierających kwas retinowy i przeciwutleniacze może zapobiec dalszym zmianom barwnikowym i poprawia wygląd skóry.
Bezpiecznie korzystanie ze słońca
Kremy do opalania są w stanie w pewnym stopniu zredukować uszkodzenia skóry, jednak czas ekspozycji na słońce powinien by ograniczony. W tym sezonie bardzo modne są kapelusze z dużym rondem, które ochronią twarz przed promieniowaniem UV. Kiedy wyjeżdżamy na wakacje, dobrym rozwiązaniem jest relaks pod dużym parasolem, który zapewni nam cień. To dużo bezpieczniejsze niż leżenie „plackiem" na plaży. Starajmy się także unikać przebywania na słońcu między godziną 10 a 15, kiedy promieniowanie UV jest najsilniejsze. Warto raz w roku wybrać się do dermatologa na badanie skóry, w celu wykrycia ewentualnych nieprawidłowości. Jest to istotny element profilaktyki raka skóry.
Ostuda
Bardzo częstą przyczyną przebarwień skóry jest ostuda (melanodermia). To choroba powodująca pojawienie się ciemnych, zazwyczaj symetrycznych plam na twarzy, głównie na policzkach, czole i nosie. Zdarza się również, że zmiany te występują na szyi, klatce piersiowej i na ramionach. Przebarwienia spowodowane ostudą przybierają barwę od jasnego do ciemnego brązu, a pigmentacja może być powierzchowna lub głęboka. Głęboko zlokalizowane plamy leczy się trudniej. Ostuda może wiązać się m. in. z następującymi stanami: ciąża, menopauza, zaburzenia miesiączkowania, przyjmowanie doustnej antykoncepcji, przewlekła choroba wątroby, lub ze stosowaniem niektórych kosmetyków, np. zawierających olejek bergamotowy.
Leczenie
Leczenie przebarwień może trwać wiele miesięcy. Łatwiej i szybciej ustępują przebarwienia powierzchowne, dużo trudniej mieszane lub głębokie. W leczeniu stosuje się najczęściej preparaty wybielające (hydrochinon, kwas azelainowy, kwas kojowy), kwas retinowy, peelingi, mikrodermabrazję, a także lasery.
Dlaczego Fraxel?
Bardzo dobrym sposobem leczenia przebarwień skóry twarzy i całego ciała jest system laserowy Fraxel. Dlaczego? Przeznaczony do resurfacingu wszystkich fototypów skóry, Fraxel radzi sobie z likwidowaniem ostudy i doskonale sprawdza się w niwelowaniu zmian barwnikowych spowodowanych nadmiernym opalaniem. Technologia frakcyjna, na której opiera się Fraxel, to wielkie osiągnięcie techniki laserowej stosowanej w dermatologii w celu intensywnej regeneracji skóry. Działanie lasera frakcyjnego polega na powodowaniu wielu mikro-uszkodzeń skóry za pomocą mikroskopijnych wiązek i tworzeniu tzw. „kolumny poparzeń" MTZ (Microthermal Treatment Zones). Impulsy lasera wnikają w skórę na odpowiednią głebokość tak, aby nie powodować oparzenia, ale skutecznie pobudzać skórę właściwą do regeneracji. Jest to możliwe dzięki temu, że każde punktowe uszkodzenie otacza nieuszkodzona, zdrowa tkanka, co przyczynia się do procesu odbudowy zniszczonych komórek skórnych.
Laser Fraxel może być stosowany do wszystkich rodzajów skóry, również do cery ciemnej, a rozjaśnienie pigmentu można zauważyć już w ciągu kilku tygodni po zabiegu. Ponadto Fraxel spłyca zmarszczki, poprawia strukturę skóry i dodaje jej blasku, a precyzyjna aplikacja i planowane oszczędzanie tkanek przyczyniają się do zminimalizowania czasu rekonwalescencji.
Nadesłał:
adStone
|