Piłka rehabilitacyjna do ćwiczeń


2013-07-16
Piłka to nie tylko ciekawy przyrząd do ćwiczeń, ale również oryginalny mebel w naszym domu czy miejscu pracy. Siedząc na piłce możemy pracować przy komputerze w pozycji bezpiecznej i zdrowej dla naszego kręgosłupa, a także w chwilach odpoczynku oprzeć o nią stopy.

Wybór odpowiedniej piłki nie jest trudny. Jeśli piłkę kupujemy dla siebie, możemy upewnić się, czy piłka rehabilitacyjna jest dla nas odpowiednia. Należy wykonać mały test. Siadamy na piłce, opierając stopy o podłoże, a następnie sprawdzamy jaki jest kąt pomiędzy naszym tułowiem a udami. Jeśli wynosi około 90 stopni, wybraliśmy dobry rozmiar piłki.

Poprawa siły mięśni odpowiedzialnych za prawidłową postawę, kształtowanie mięśni brzucha, ud i pośladków oraz wzmocnienie grzbietu to tylko niektóre efekty ćwiczeń z  piłką rehabilitacyjną. Niezależnie od tego, czy leżymy czy siedzimy na piłce nasze mięśnie pracują, aby ciało mogło się na niej utrzymać. Wszystkie partie mięśni są zmuszone do wzmożonego wysiłku, dlatego piłka rehabilitacyjna pobudzi nasze mięśnie, rozciągnie je i wzmocni. Ćwiczenia na niej pozwolą odciążyć kręgosłup, dlatego są szczególnie polecane wszystkim tym, którzy mają problemy z kręgosłupem. Nie od dziś wiadomo, że piłka rehabilitacyjna korzystnie wypływa na samopoczucie kobiety w ciąży, ponieważ pozwala na odciążenie mięśni pleców i pomoże w pierwszym okresie porodu. W czasie skurczu można na niej podskakiwać, krążyć biodrami, aby złagodzić ból.

Pomysły na ćwiczenia są nieograniczone. Piłka rehabilitacyjna urozmaici nużące serie ćwiczeń gimnastycznych, które dotychczas wykonywaliśmy. Dzięki niej możemy kształtować każdą partię ciała w przyjemny i ciekawy sposób. Mnóstwo propozycji ćwiczeń, filmików z ćwiczeniami znajdziemy w internecie, dlatego co kilka tygodni możemy zmienić zestawy ćwiczeń i walczyć o piękny wygląd innych partii ciała. Ważne jest jedna kto, aby ćwiczenie powtórzyć kilka razy.

Do najpopularniejszych ćwiczeń na piłce należą ćwiczenia wzmacniające mięśnie grzbietu i ramion, mięśni kręgosłupa, brzucha oraz ud. Warto zacząć od prostego ćwiczenia z piłką. Wystarczy klęknąć na kolanach, a piłkę trzymać przed sobą. Ręce powinny być wyprostowane. Piłkę podnosimy do góry nad głową, wdychamy powietrze nosem, a następnie powoli ja opuszczamy do pozycji wyjściowej, wydychając powietrze ustami. Musimy pamiętać, aby każde ćwiczenie z piłką powtórzyć co najmniej dziesięć razy.

Równie łatwym ćwiczeniem przeznaczonym dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę z piłką są brzuszki na piłce. Kładziemy się na plecach na piłce, kolana pozostają w pozycji zgiętej, a stopy stabilnie opierają się o podłogę. Następnie powoli podnosimy się z piłki. Naszym zadaniem jest maksymalne wychylenie się do przodu i pozostanie w takiej pozycji przez dwie sekundy. Po tym czasie wracamy do pozycji wyjściowej. Ćwiczenia należy powtórzyć dziesięć razy.

Ciekawym ćwiczeniem są pompki z wykorzystaniem piłki. Przyjmujemy pozycję z opartymi dłoni na podłodze, nogi są wyprostowane, a stopy opierają się na piłce. Opuszczamy tułów do poziomu podłogi, uginając ramiona. Następnie prostujemy ramiona, aby wrócić do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie standardowo powtarzamy dziesięć razy.

Piłka rehabilitacyjna to doskonały rekwizyt do ćwiczeń w domu, kiedy pogoda za oknem nie zachęca do wyjścia, ale można z powodzeniem ćwiczyć na niej na świeżym powietrzu. Sprawdzi się w trakcie sesji treningowej na trawie, tarasie czy plaży.
Piłka ukaże się lepszym pomysłem na prezent lepszy niż pudełko czekoladek niezależnie od płci i wieku obdarowywanego. Zapewni natychmiastową radość, dzięki endorfinom wydzielanym w trakcie aktywności fizycznej, a w dłuższej perspektywie zapewni piękną i zgrabną sylwetkę.

Przeczytaj również:

Internetowy Sklep Medyczyny Ortopedyczny24.pl



Nadesłał:

karinek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl