W poszukiwaniu kokosowego skarbu – naturalnej wody kokosowej z oferty Vivalife Sp. z o.o.
Woda kokosowa zdobywa popularność wśród amatorów tropikalnych smaków oraz zwolenników zdrowego trybu życia. Ten życiodajny nektar o dobroczynnych właściwościach jest dostępny na wyciągnięcie ręki.
Warto jednak poznać niezwykłą historię, która dzieje się zanim woda kokosowa trafi do kartonu, bądź butelki. Dorota Jaroszewska z firmy Vivalife Sp. z o.o. wyjaśnia tajemnicę wody kokosowej.
Palma kokosowa - drzewo o tysiącu zastosowań
Po hindusku kalpa vriksha, po malajsku pokok seribu guna, po łacinie cocos nucifera, a po polsku, po prostu, palma kokosowa. Niezależnie od języka, szerokości geograficznej czy klimatu, palma kokosowa to prawdziwy dar natury - niezwykłe drzewo, które może być w całości wykorzystane przez człowieka. Uprawa palm ma kluczowe znaczenie dla gospodarki wysp kokosowych, bowiem jest głównym źródłem dochodów mieszkańców. Owocują przez cały rok, a z jednej tylko palmy można uzyskać około 70 orzechów rocznie. Nie jest to jedyne zastosowanie tej niezwykłej rośliny. „Korzenie drzewa służą do wyrabiania farby, natomiast drewno świetnie nadaje się na opał, do produkcji mebli, czy rzeźbienia. Z liści można splatać kosze, a nawet budować ściany lub zadaszenia. Z kolei wysuszone skorupy orzechów znajdują zastosowanie jako naczynia oraz elementy dekoracyjne, a także jako źródło węgla drzewnego." - mówi Dorota Jaroszewska, prezes firmy Vivalife Sp. z o.o. Włókna kokosowe wykorzystuje się do wyrobu materaców, lin, pędzli oraz jako podłoże dla roślin doniczkowych. Najbardziej jednak znaną i cenioną zaletą palmy jest to, że rodzi ona niezwykłe owoce w postaci kokosów.
Historia pewnego orzecha
Młody kokos, rosnący wysoko na palmie, z pozoru jest niezdatny do spożycia, jednak kryje w sobie około litra świeżej, orzeźwiającej wody kokosowej. Jeżeli nie zostanie wówczas zerwany przez człowieka, z czasem dojrzeje i spadnie z drzewa. Zielony orzech kokosowy ma wtedy szansę na niezwykłą, morską wędrówkę. Wszystko za sprawą hormonu zwanego kinetyną znajdującego się w grubej skórze kokosa, dzięki któremu zachowuje on zielony kolor i może przetrwać w słonej wodzie nawet do 2 miesięcy. Zabrany z plaży przez falę przypływu, wiedziony prądami morskimi, dryfuje tysiące kilometrów, by wreszcie trafić na wybrzeże i wykiełkować. W tym czasie naturalna woda kokosowa stopniowo zamienia się w biały miąższ, który można wykorzystać na wiele sposobów. „Biały miąższ nadaje się do jedzenia wprost z owocu, natomiast zmieszany z naturalną wodą kokosową tworzy znakomite mleczko kokosowe, gotowe do picia, ale także wyśmienite do gotowania, pieczenia i jako dodatek do koktajli" - przekonuje Dorota Jaroszewska. Biała miazga z wnętrza kokosa, po wysuszeniu i przetarciu, zmienia się w wiórki kokosowe, dodawane do dań i deserów.
Co ciekawe, z miąższu można także wytłoczyć olej kokosowy, często nazywany masłem, ze względu na swoją stałą konsystencję. Tłuszcz kokosowy zawiera duże ilości kwasu laurynowego, występującego również w mleku matki składnika odpowiedzialnego za prawidłowy rozwój układu odpornościowego dziecka. Silne właściwości antybakteryjne oraz przeciwgrzybicze sprawiają, że olej ten jest często wykorzystywany w leczeniu wielu schorzeń dermatologicznych a jednocześnie, dzięki naturalnym antyoksydantom, pomaga opóźniać proces starzenia skóry. Przemysł kosmetyczny również korzysta z dobrodziejstw naturalnego olejku kokosowego w produkcji preparatów do włosów oraz skóry, a także mydeł. W drogeriach możemy spotkać wiele produktów pielęgnacyjnych na bazie olejku kokosowego, jak choćby głęboko nawilżające balsamy do ciała oraz odżywiające serum do włosów, zapobiegające ich wypadaniu oraz rozdwajaniu. Duża zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych oraz pobudzające działanie na przemianę materii sprawiają, że olej kokosowy jest najzdrowszym tłuszczem roślinnym. Można go z powodzeniem wykorzystywać w kuchni do smażenia, ponieważ daje podgrzewać go wysokich temperatur bez ryzyka palenia się. Dodatkowo jego charakterystyczny, tropikalny aromat, nadaje potrawom orientalnego smaku.
„Wszystkie te „dary kokosa" są niezwykłe. Najcenniejszym jednak skarbem, jaki kryje w sobie młody kokos, jest duża ilość naturalnej wody kokosowej, nieocenionego płynu, którego właściwości nie sposób zliczyć. Unikalny proces produkcji wody kokosowej gwarantuje transport płynu z wnętrza owocu bezpośrednio do opakowania, dzięki czemu możemy mieć pewność, że jest nieskazitelnie czysty i naturalny" - zapewnia Dorota Jaroszewska z firmy Vivalife Sp. z o.o. Coco Juice z oferty firmy Vivalife Sp. z o.o. jest unikalnym napojem izotonicznym o składzie elektrolitów identycznym z ludzkim osoczem. Nasycony minerałami takimi jak potas czy magnez, ten bogaty w witaminy napój pomaga ustabilizować ciśnienie krwi oraz regulować gospodarkę wodną organizmu. Dzięki niskiej zawartości węglowodanów, woda kokosowa Coco Juice przyśpiesza metabolizm, sprzyja utracie wagi i usunięciu toksyn z organizmu.
Piaszczyste plaże, lazurowa woda, rajskie otoczenie w postaci bujnej, niczym nieskażonej flory. Każdy z nas chciałby czasem przenieść się na jakąś tropikalną wyspę z dala od cywilizacji, poczuć ciepło południowego słońca, wylegiwać się na gorącym piasku, popijając chłodny koktajl bądź wypoczywać w cieniu na hamaku. Jednak, kiedy nie mamy takiej możliwości, warto skorzystać z okazji, jaką daje spożywanie naturalnej wody kokosowej z oferty firmy Vivalife Sp. z o.o. - niesamowitego nektaru, który pozwala choć na chwilę zbliżyć się do tropikalnego raju.
Vivalife Sp. z o.o.
ul. Grodziska 170
Stara Wieś, 05-830 Nadarzyn
Tel. 600 480 122
www.vivalife.pl
----------
Vivalife Sp. z o.o. zajmuje się dystrybucją produktów spożywczych opartych na ekologicznych składnikach. W jej ofercie odnaleźć można m.in. napoje na bazie naturalnej wody owocowej marki dr Antonio Martins.
Nadesłał:
GutPR
|