Zwiększ potencjał mózgu - 10 sposobów


Zwiększ potencjał mózgu - 10 sposobów
2010-07-08
Jak możemy stać się mądrzejsi? To nie takie trudne, przekonuje doktor Willie T. Ong na stronie www.philstar.com. Istnieje szereg sposobów zwiększenia zdolności naszego mózgu, których efektywność wykazano naukowo.

Według dr Mehmet Oz, Michael Roizen, badania pokazują, że przeciętnie inteligencja danej osoby (mierzona w IQ) zmniejsza się o pięć procent w ciągu 10 lat. Ale to tylko średnia. Dobrą wiadomością jest to, że istnieją ludzie, u których poziom IQ nawet wzrasta wraz z wiekiem.

Przeczytaj również:

Oto 10 tajemnic zwiększenie potencjału umysłowego.

1. Wybierz się na 45-minutowy spacer. Poeta Robert Frost udawał się na długie spacery po lesie, aby napisać swój kolejny wiersz. Chodzenie pomagało mu myśleć. Dzieje się tak dlatego, że przechadzka poprawia się krążenie w organizmie, w tym w mózgu. Ten wzrost przepływu krwi do mózgu pozwala ostrzej i jaśniej myśleć.

2. Poćwicz swój mózg. Lekarze odkryli, że inteligentni ludzie mają więcej połączeń w mózgu, komórki nerwowe są wówczas lepiej skomunikowane i maja więcej interakcji ze sobą. W jaki sposób możemy stymulować wzrost tych komórek nerwowych? Jednym ze sposobów jest stałe angażowanie umysłu w nowe wyzwania i projekty. Nie warto zadowalać się tym, co umiesz zrobić dzisiaj, starają się dowiedzieć więcej. Poszukaj nowego hobby, rozwiązuj krzyżówki i Sudoku, czytaj magazyny i porozmawiaj z ekspertami w dziedzinie całkowicie dla ciebie obcej. Nie przestawaj się uczyć.

3. Jedz to, co pożywne dla mózgu. Oto lista żywności szczególnie polecanej dla zdrowia mózgu: 1) 30 gramów orzechów dziennie, które są pełne dobrych tłuszczów, może zwiększyć poziom serotoniny, 2) tłuste ryby, takie jak tuńczyk, tilapia, sardynki, łosoś, i sumy stanowią bogate źródło omega-3, które są dobre dla zdrowia tętnic, 3) oliwa z oliwek i awokado także zawierają omega-3 4) kakao lub ciemna czekolada zawiera zdrowe flawonoidy, które utrzymują dobry stan tętnic 5) produkty na bazie pomidorów są bogate w kwas foliowy i likopen powstrzymujący proces starzenia się.

4. Sięgnij po suplementy. Wśród sprawdzonych suplementów dla mózgu i serca prym wiodą te z kwasami tłuszczowymi omega-3. Dowiedziono, że wpływają na wzrost przepływu krwi do mózgu, serca i całego ciała. Zapobiegają udarom mózgu, zawałom serca i depresjom. Ostatnie badania pokazują, że suplementy te mogą być korzystne również dla osób zagrożonych chorobą Alzheimera. Poza tym polecany jest m. in. kompleks witamin z grupy B, który także pomaga uchronić się przed udarem. Kwas foliowy zmniejsza poziom homocysteiny, związku, który uważany jest za niezależny czynnik ryzyka rozwoju zmian miażdżycowych, zawału mięśnia sercowego i udaru mózgu.

5. Zastanów się nad aspiryną w dawce 80 mg. Jeśli istnieje lista pigułek, które można uznać za cudowne leki, to aspiryna prawdopodobnie znajduje się szczycie tego zestawienia. Odkryty w 1899 roku kwas acetylosalicylowy pomógł pacjentom z zawałami serca, udarami i cukrzycą. Aspiryna czyni krew rzadszą i pomaga zmniejszyć ilość zakrzepów w naczyniach krwionośnych. Mężczyźni po 50-ce i kobiety po menopauzie powinni rozważyć zażywanie aspiryny w dawce 80 mg. raz dziennie po posiłku. Jednakże aspiryna nie jest doskonała, ponieważ u niektórych pacjentów może powodować wrzody żołądka. Przed zdecydowaniem o przyjmowaniu leku należy skonsultować się z lekarzem.

6. Miej przyjaciół starszych i młodszych od siebie. Jak wskazuje profesor gerontologii David Demko, kontakty ze starszymi i młodszymi znajomymi przyczyniają się do pobudzenia mózgu. Młodzi ludzie mogą uczyć się mądrości od ludzi starszych, a osoby starsze mogą przejmować energię i zapał młodych. To działa w obie strony. Warto więc otworzyć się na nowe rzeczy i nowe perspektywy.

7. Naucz się radzić sobie ze stresem. Długotrwały stres powoduje, że organizm uwalnia hormon o nazwie kortyzol, który w dłuższej perspektywie jest szkodliwy dla organizmu. Staraj się unikać stresujących sytuacji, a kiedy nie jest to możliwe, postaraj się umiejętnie radzić sobie ze stresem. Śmiech, medytacja, odpowiednia technika oddychania - to wszystko może pomóc w zmniejszeniu stresu. Śmiech jest szczególnie polecany - zmniejsza niepokój i napięcie oraz uwalnia endorfiny.

8. Rozmarz się. Wizualizuj. Czy wiesz, że ludzie, którzy marzą na jawie, mają większe szanse na osiągnięcie celów, o których fantazjowali? Psycholog Norman Vincent Peale sugerował nawet, aby zapisywać swoje dążenia na kartce i nosić ją zawsze w portfelu. Jeśli trenujesz mózg, by osiągnął dane cele, będzie starał się znaleźć sposoby, aby je zdobyć.

9. Chroń swoją głowę. Urazy mogą wpłynąć na zdolności umysłowe. Pamiętaj o kasku ochronnym w czasie jazdy na motocyklu i rowerze, unikaj aktywności, która może wywołać urazy głowy.

10. Nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Kiedy potrzebujesz pomocy, udaj się do eksperta. Regularnie poddawaj się badaniom, to pomoże wcześnie wykryć ewentualne problemy i szybko reagować.



Nadesłał:

pey

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl