Żyworódka pierzasta – na pomoc zdrowiu
W epoce wszechogarniającej nas chemii, zanieczyszczeń i toksyn, ziołolecznictwo, czyli stosowanie naturalnych metod leczniczych zyskuje na popularności.
Nic w tym dziwnego, w końcu wokół nas jest tak wiele roślin, które mają cudowne, prozdrowotne właściwości. Jedną z nich jest żyworódka pierzasta.
Pochodzenie żyworódki pierzastej
Roślina ta przywędrowała do nas z Madagaskaru, gdzie rośnie w naturalnym środowisku. W Polsce uprawiana jest jako roślina doniczkowa. Żyworódka charakteryzuje się dużymi, mięsistymi liśćmi o ciemnej barwie zieleni. Na brzegach liści wyrastają drobne rozmnóżki, za pomocą których roślina szybko się rozmnaża.
Właściwości prozdrowotne żyworódki pierzastej
Roślina ta jest bogata między innymi w witaminę C, żelazo, potas, selen czy krzem. Posiada silne właściwości bakteriobójcze oraz przeciwwirusowe, doskonale wzmacnia organizm oraz go regeneruje. Ponadto jest świetnym sprzymierzeńcem w walce z dolegliwościami spowodowanymi przez atopowe zapalenie skóry. Jest również wsparciem w przypadku cukrzycy, chorobom reumatycznym oraz bólom o różnym podłożu.
Jak stosować żyworódkę pierzastą
Najczęściej roślinę tę stosuje się w formie zewnętrznej jako okład na zranione czy zakażone miejsca. Liść żyworódki można żuć w przypadku bólu zęba, natomiast różnego rodzaju soki czy nalewki spożywa się w ramach profilaktyki zdrowotnej lub w leczeniu dolegliwości chorobowych.
Polecamy również ciekawe informacje: nalewka z żyworódki
Z żyworódki można również przyrządzić maść, łącząc miazgę z liści z tłuszczem, np. wazeliną, tłuszczem wieprzowym czy olejem kokosowym.
Warto mieć pod ręką żyworódkę pierzastą i wykorzystywać jej cudowne właściwości prozdrowotne jako alternatywa dla medykamentów z apteki.
Nadesłał:
easylife
|