Co z naszym zdrowiem robi otyłość? Prawda jest zatrważająca!


Co z naszym zdrowiem robi otyłość? Prawda jest zatrważająca!
2017-10-24
Otyłość to jedna z najpoważniejszych współczesnych chorób cywilizacyjnych. Według Światowego Indeksu Bezpieczeństwa Żywnościowego w Polsce cierpi na nią ponad 25 procent społeczeństwa. 24 października obchodzimy Światowy Dzień Walki z Otyłością.

To dobry moment, aby zastanowić się nad prawdziwymi przyczynami otyłości oraz sposobami walki z nią pomoże nam w tym Konrad Gaca, specjalista żywieniowy CNS, ekspert ds. leczenia otyłości.

Przeczytaj również:

Wstrząsające dane

Wszystkie organizacje zajmujące się tematyką zdrowia w Polsce i na świecie biją na alarm i publikują wstrząsające wyniki badań, a mimo to odsetek osób chorujących na nadwagę i otyłość rośnie w zatrważającym tempie. Według Światowej Organizacji Zdrowia w 2016 roku liczba osób dotkniętych nadwagą na świecie wynosiła ponad 1,9 miliarda, z czego ponad 650 milionów osób chorowała na otyłość[1]! Niepokojące statystyki dotyczą również społeczeństwa polskiego. Z najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że z nieprawidłową masą ciała boryka się aż 22 proc. dzieci[2]. Z czego największy odsetek to dzieci z nadwagą lub otyłością. Inne badania wskazują, że na 31,2 proc. ośmiolatków w Polsce mających nadmierną masę ciała − z otyłością zmaga się 12,7 proc. z nich, a z nadwagą 18,5 proc.[3]

Wspomniany wcześniej Światowy Indeks Bezpieczeństwa Żywnościowego klasyfikuję Polskę na piątym miejscu wśród najbardziej otyłych narodów Europy! Wynik 25,2 proc. to o 2,9 proc. więcej niż średnia w Europie. Te wyniki z roku na rok są coraz gorsze, tym samym potwierdzając skalę problemu występującego zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Jak z tym walczyć?

Przyczyny otyłości

Podstawową przyczyną otyłości wśród Polaków jest brak ruchu oraz wiedzy na temat zdrowego odżywiania. Siedzący tryb życia, brak czasu i zmęczenie sprawiają, że aktywność fizyczna ograniczona jest do minimum – mówi Konrad Gaca, ekspert ds. leczenie otyłości, który od wielu lat pomaga Polakom walczyć o zdrowieRównież z tego samego powodu nasza dieta staje się coraz bardziej uboższa w wartości odżywcze a bogatsza w konserwanty, tłuszcze trans i sztuczne ulepszacze. Polacy nie wiedzą, że można tanio i szybko przygotowywać zdrowe potrawy oraz że wystarczy kilkanaście minut ruchu dziennie, aby nasz organizm był odpowiednio dotleniony i mógł sprawnie funkcjonować dodaje Konrad Gaca. Wiele osób nieprzykładających uwagi do swojej masy ciała nie ma świadomości jak nadwaga wpływa na zdrowie. Jak wynika z raportu o sytuacji zdrowotnej ludności Polski i jej uwarunkowań przygotowanego przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, nadmierna masa ciała odpowiada za utratę 9,1% lat przeżytych w zdrowiu[4]. Nadwaga zabiera nam zdrowie i warto o tym głośno mówić.

Droga do zdrowia

Światowy Dzień Walki z Otyłością do doskonały moment, aby zastanowić się, jakie kroki należy podjąć, by zwalczyć te szerzące się w nieprawdopodobnym tempie schorzenie. − Osoby, które zgłaszają się do mnie z prośbą o pomoc często nie posiadają podstawowej wiedzy na temat tego, jak zdrowo żyć. Rozpoczynając proces odchudzania tak naprawdę zaczynamy cały proces nauki jak prawidłowo się odżywiać przyznaje Konrad Gaca. Ludzie powinni być edukowani w zakresie wpływu jedzenia i aktywności fizycznej na zdrowie. − Ta wiedza ciągle jest za mała. Jeśli ludzie nie wiedzą, że produkty powszechnie uznawane za zdrowe, tak naprawdę im szkodą, to jak mają prawidłowo dbać o swoją sylwetkę? zastanawia się Konrad Gaca. Dopiero pełna edukacja o składnikach odżywczych, szkodliwych konserwantach może przynieść efekty. Co z tego, że czytamy etykiety, skoro nie rozumiemy, co jest na nich napisane? Właśnie dlatego wyniki badań nt. otyłości Polaków są tak zatrważające.

Światowy Dzień Walki z Otyłością to idealny moment, aby zastanowić się nad profilaktyką i leczeniem tego schorzenia. Problem ten dotyka coraz większej grupy społeczeństwa, a duża jego część nie jest świadoma konsekwencji z tym związanych. Konieczne jest zwiększenie edukacji w zakresie zdrowego żywienia oraz uświadamianie ludzi jak wielki wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie ma regularnie uprawiana aktywność fizyczna. − Zawsze duży nacisk w swojej pracy kładę na edukację i uświadamianie moich podopiecznych, że to oni są kowalami swojego losu. Mimo największych chęci specjalistów i najbliższego otoczenia osoba otyła nie przestanie nią być bez podjęcia walki o nowe życie. Warto pamiętać, że nie ma słabych ludzi. Jest tylko źle zaplanowane działanie – podsumowuje Konrad Gaca, ekspert ds. leczenia otyłości. [1] http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs311/en/, dostęp 13.10.2017 r.

[2] Raport NIK, 2017 r. https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/nik-o-zdrowym-zywieniu-w-szkolach.html

[3] Badanie, zrealizowane w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020 pod auspicjami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

[4]  Raport NIZP-PZH poświęcony sytuacji zdrowotnej ludności Polski w 2016 r.