Odżywianie w wersji fit – który rodzaj pieczywa wybrać?
Pieczywo od setek lat jest podstawowym składnikiem diety ludzi na całym świecie. Czasami w postaci płaskiego chlebka wypiekanego w kamiennym piecu, a czasami w postaci okrągłego, pachnącego bochenka. Apetyczne, sycące, z chrupiącą skórką kusi swoim zapachem i smakiem do dziś.
Produkty zbożowe takie jak pieczywo, dostarczają wielu cennych składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Są cennym źródłem witamin z grupy B, witaminy A,
a także błonnika pokarmowego. Mimo tego, według danych statystycznych GUS Polacy jedzą go coraz mniej. W 2015 roku spożycie pieczywa wyniosło ponad 45 kg i było niższe o 2,5 kg niż w 2014 roku.[1]
– Wiele osób będących na diecie wystrzega się jedzenia chleba, a musimy pamiętać, że kluczem do sukcesu odnośnie spożywania pieczywa na diecie, jest jego odpowiedni dobór pod kątem rodzaju. Najbardziej wartościowym rodzajem jest pieczywo razowe, które wypieka się z mąki razowej pszennej lub żytniej lub to domowe wypiekane z mąki z pełnego ziarna np. 5 zbóż. Pieczywo to jest doskonałym źródłem manganu, fosforu, żelaza, cynku, miedzi, magnezu i błonnika pokarmowego. Warto również wybierać pieczywo z dodatkiem nasion roślin oleistych, takich jak: słonecznik, dynia, sezam, len, soja czy mak. Stanowią one nie tylko źródło witamin i nienasyconych kwasów tłuszczowych, lecz także podnoszą walory smakowe. Dlatego nie bójmy się pieczywa, jeżeli akurat się odchudzamy, tylko wybierajmy je umiejętnie. – przekonuje dietetyk i ekspert kampanii „Zboże smakuje i inspiruje” Anna Jelonek.
Według badań[2] przeprowadzonych na potrzeby kampanii „Zboże smakuje i inspiruje” na zlecenie Krajowej Federacji Producentów Zbóż ponad 67% respondentek potwierdza, że zdrowa dieta to dieta „bogata w wartości odżywcze”, a ponad ¾ z nich zgadza się ze stwierdzeniem, że „produkty zbożowe zawierają składniki, które pozytywnie wpływają na organizm ludzki”. Polki preferują pieczywo pełnoziarniste i jasne, przy czym to drugie gości codziennie lub prawie codziennie na co stole co drugiej z nich.
- Pieczywo jest produktem zbożowym, a te warto spożywać każdego dnia. Kanapka skomponowana z razowego pieczywa będzie idealna na początek dnia i drugie śniadanie. Do obiadu warto wybierać kaszę gryczaną, jaglaną lub jęczmienną. Dobrym rozwiązaniem będzie też makaron razowy. Wieczorem proponuje kanapki z pieczywa pełnoziarnistego z chudą wędliną i warzywami. Można je spożywać w połączeniu z jogurtem, kefirem, koktajlem mlecznym lub szklanką ulubionego soku.- tłumaczy dietetyk i ekspert kampanii „Zboże smakuje i inspiruje” Anna Jelonek.
„Zboże smakuje i inspiruje” to druga edycja kampanii, w ramach której prowadzone są działania edukacyjne mające na celu propagowanie wiedzy na temat produktów zbożowych – makaronów, pieczywa, mąk, kasz i płatków. Zbożowe inspiracje i informacje o kampanii dostępne są na stronie http://kfpz.pl/blog-kampanii
Program „Rola pieczywa i przetworów zbożowych w codziennej diecie II” finansowany jest ze środków Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych. Organizatorem programu jest Krajowa Federacja Producentów Zbóż.
Zbożowe inspiracje Anny Jelonek
Ciabatta z pastą warzywną
Składniki:
- 180 g ciepłej wody
- 1 łyżeczka suchych drożdży instant
- 250 g mąki pszenno-razowej
- 3/4 łyżeczki soli morskiej
- 3/4 łyżeczki cukru
- 2 i 1/2 łyżki oliwy extra vergine
- oliwki czarne (20 szt.)
Przygotowanie:
- Do misy miksera wlać wodę, dodać drożdże i wymieszać. Wsypać przesianą mąkę, sól, cukier i wlać oliwę extra vergine oraz pokrojone oliwki. Wymieszać drewnianą łyżką łącząc wszystkie składniki. Za pomocą haka miksera miksować ciasto na małej prędkości przez 3 minuty, następnie zwiększyć obroty miksera do średnio dużych i miksować przez około 8 minut, aż ciasto zbierze się przy haku miksera i nie będzie już kleiło się do boków miski.
- Blaszkę o wymiarach około 17 x 27 cm posmarować oliwą i wyłożyć całe ciasto. Następnie odczekać 10 minut i naoliwionymi palcami rozciągnąć ciasto na całą blaszkę. Przykryć przeźroczystą folią i odstawić do wyrośnięcia na około 2 godziny (najlepiej w ciepłe miejsce bez przeciągów).
- Blachę do pieczenia posmarować oliwą. Zdjąć folię z formy z ciastem i przykryć ją naoliwioną częścią blachy. Przewrócić na drugą stronę i potrząsając formą, wykładać całe ciasto na blaszkę. Ostrym nożem pokroić je na 6 części, odsuwając od siebie na odległość kilku centymetrów.
- Wstawić blachę do nagrzanego do 240 stopni piekarnika. Piec na złoty kolor przez około 20 minut. Gorące bułeczki można posmarować oliwą. Ostudzić przed pokrojeniem.
Warzywny farsz
(wszystko zmiksować blenderem na pastę)
- 1/4 szklanki czarnych oliwek bez pestek, odsączonych
- 1 mały ząbek czosnku
- sól morska i świeżo zmielony pieprz do smaku
- około 3 łyżek oliwy extra vergine
Zbożowe inspiracje Piotra Ceranowicza
Knedle chlebowe z sosem grzybowym
Składniki:
· Czerstwy chleb pszenny na zakwasie
· 2 szklanki mleka
· 2 jajka
· 100g boczku wędzonego w plastrach
· Łyżeczka gałki muszkatołowej
· Garść siekanej natki pietruszki
· Sól, pieprz, olej
· 500 g pieczarki
· 20 g suszonych grzybów
· 200 ml śmietanki 30%
· 2 cebule
· 3 ząbki czosnku
· Łyżeczka świeżego tymianku
Przygotowanie:
· Boczek kroimy w kostkę i smażymy, aż się zrumieni. Następnie odsączamy go na papierowym ręczniku.
· Chleb kroimy w kostkę wielkości „kostki do gry” i stopniowo dodajemy do chleba mleko delikatnie mieszając. Dodajemy jajka, natkę, gałkę muszkatołową oraz sól, pieprz i smażony boczek. Lekko wyrabiamy masę, by się zlepiła.
· Zwijamy przy użyciu folii spożywczej w formę kiełbaski o średnicy około 10 cm. Związujemy końce i gotujemy na parze około 20 minut.
· Grzyby namaczamy i dokładnie odsączamy. Siekamy je w drobną kostkę.
· Pieczarki kroimy na plasterki i smażymy na oleju. Dodajemy do nich namoczone grzyby oraz sól, pieprz i tymianek. Zalewamy śmietanką i dusimy aż sos zgęstnieje. Sos podajemy z knedlem pokrojonym w plastry.
Kontakt dla mediów:
Dagmara Mazurek
Partner of Promotion
e-mail: d.mazurek@partnersi.com.pl
tel. (022) 858 74 58 w. 95
Marta Gryglewicz
Partner of Promotion
e-mail: m.gryglewicz@partnersi.com.pl
tel. (022) 858 74 58 w. 83
Joanna Tomaszewska
Krajowa Federacja Producentów Zbóż
e-mail: biuro@kfpz.pl
tel. 667 958 199
O Krajowej Federacji Producentów Zbóż:
Krajowa Federacja Producentów Zbóż jest apolityczną, samofinansującą się organizacją rolniczą, reprezentującą interesy polskich producentów zbóż.
Od 2003 r. walczy o prawa ekonomiczne, socjalne i kulturowe swoich członków. Wśród działań strategicznych można wymienić: organizowanie kooperacji branżowej pomiędzy zrzeszonymi w Federacji, wymianę doświadczeń agrotechnicznych i rynkowych, a także zwiększenie możliwości alternatywnego zagospodarowania zbóż oraz eksportu.
Członkami Federacji są:
1. Rolnicze Zrzeszenia i Stowarzyszenia Branżowe,
2. Spółki prawa handlowego,
3. Rolnicze Spółdzielnie,
4. Grupy Producenckie wszelkich form prawnych.
[1] Według danych GUS
[2] Na podstawie wyników badania ilościowego, przeprowadzonego przez KB Pretendent na potrzeby kampanii „Zboże smakuje i inspiruje” w marcu 2016 na próbie 241 kobiet w wieku powyżej 25 lat.
Nadesłał:
Partner of Promotion
|